Gezi Rehberi

Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı  |  Hayatımız boyunca sürekli çalışarak geçiriyoruz değil mi? İnsan bazı zamanlar huzur arıyor her şeyi geride bırakıp kafa dinlemek istiyor, sende şehrin iş hayatının bu yorucu atmosferinden sıkılmış ve kendini ferahlatmak mutlu etmek mi istiyorsun?  Sessiz dingin bir ortamda kamp mı kurmak istiyorsun? Samimi hoş sohbetlerin yapıldığı kendini özgür, mutlu ve rahat hissettiğin bir kamp alanı arıyorsan Akyaka kamp alanları tamda sana göre bir yer!  Yeşilin ve mavinin bir arada buluştuğu bir yandan Akyaka ormanlarında oksijenle nefes alıp yeşilin bin bir tonunu seyredip şehrin stresini unutmak bir yandan da denizin mavisinde kaybolup ve tertemiz sularda serinlemek istersen sende Akyaka Orman Kamp alanlarına gitmelisin.

Akyaka orman kampı alanı nerede?

akyaka-orman-kampi-ulasim

Akyaka sahiline 150km uzak mesafede  Akyaka’nın içinde Atatürk caddesinden batıya doğru ilerliyorsun sol tarafında kamp alanlarını göreceksin merak etme merkeze çok yakın olduğundan bulmakta zorlanmayacaksın. Zaten yeni nesil navigasyon sistemi seni buraya kolaylıkla getirecektir. Gelmeden önce ilk işin ne tür bir konaklama yapacağına karar vermek olsun geldiğinde kolaylık sağlayacaktır.  Ben senin için konaklama konusunda  bir kaç bilgi vereceğim.

Akyaka orman kamp alanlarında istediğin şekilde konaklama yapabilirsin. Konaklama türleri arasında  çadır,kargir,ev,karavan ve taş evler  bulunmaktadır. Senin için 2018 günlük konaklama  fiyatlarını  da yazayım bilgin olsun. Eğer taş evde kalmak istesen denize sıfır ön sıra 550tl, arka sıra 400tl.

akyaka-orman-kampi-ulasim

Kargir evler iki kişi kalmak istersen 180, üç kişi için 240,4 kişi için 275, beş kişi için 300tl civarında. Evlerde kalmak istemiyorum karavan ne kadar dersen günlüğü 45tl bence en iyisi çadır onunda günlüğü 40tl. çadır kurulan alan ile kumsal arasında 5 dk yürüme mesafesi var.Kamp alanı girişinde güvenlikler seni karşılayacak kimlik bilgilerini alacak  ve kamp için sana  kartlar verecek, güvenlik konusunda oldukça  titizler. Kamp alanında restoranlar var yeme içme konusunu  dilersen buradan dilersen de  kamp alanı dışından halledebilirsin  sahilde bulunan küçük şirin bardanda içeceklerini  makul fiyata alabilirsin.

Akyaka  iki güzel kamp alanına sahip bu kamp alanları aradığın ortamı sana fazlasıyla sunacak. Şimdi ben sana bu güzel kamp alanlarından bahsedeceğim. İstersen bu kamp alanlarına hadi  beraber göz gezdirelim.

1-Akbük Koyu

Akbük koyu ülkemizin en güzel 10 koyundan biri. Koy, Gökova körfezinin  kuzeyinde yer alıyor ve il merkezine 48 km mesafede bulunuyor. Burası sanki varlığı kimselere haber verilmemiş saklı bir cennet adeta. Zaten koya giden yollardan belli oluyor bakir bir koya gittiğiniz. Akbük koyu oldukça  güzel denizi sığ ve temiz  berrak masmavi sular ve ormanın ortasında bir kamp alanı deniz, güneş, doğa… İstersen Akbük Koyuna Akyakadan sahil boyunca uzanan 25 kilometrelik bir yolla veya Ören’den  20 kilometrelik  asfalt yol ile de ulaşabilirsin. Akyaka’dan yaklaşık 35-40 dakika  süren bir yolculuk süresi  boyunca dikkatli olmalısın, yollar asfalt fakat biraz virajlı  ama  sonrasında huzur bulacaksın.

akyaka-orman-kampi-ulasim

Sende bu bölgede tatil yapmayı planlıyorsan  kamp yapabilir veya Akyaka’daki pansiyonların herhangi birinde kalabilirsin. Antalya’dan yola çıkıp  kısa bir yolculuktan sonra akşam beş gibi kamp alanına ulaştım. Ve öncelikle bir çadır kiraladım.Koy içerisinde birkaç işletme var benim kaldığım koyda otopark 10tl, şezlong ve şemsiyelere de 25tl verdim. Onun dışında yiyecek, içecek yanına alabilirsin sorun etmiyorlar. Ağaç altında kendin meskende tutabilirsin. İşletme çalışanları sana oldukça yardımcı olacak. Kendin çadırda ve karavanında kalmak istemiyorsan çok güzel pansiyonlar seni bekliyor.

Kamp Malzemeleri

Kamp malzemelerim  yoktu  çünkü kiralık çadırlar olduğunu biliyordum dediğim gibi bir  tane çadır kiraladım,yeme içme ihtiyaçlarımın  bir kısmını zaten yanımda getirmiştim o geceyi kısa bir çevre tanıma ve denize girmekle geçirdim  sabah olunca güzel bir kahvaltı sonrası  közde kahve deneyimi yaşadım  kahvemi yudumlarken ormanın sessizliği adeta beni  büyülüyordu. Kahveden sonra denizi görmek için sahile indim. Plajı kum değil çakıllı biraz yürümekte zorlanabilirsin. Deniz suyu çok çabuk derinleşiyor ama temizliği berraklığı muhteşem ve denizi dalgasız. Doğallığı bozulmamış tertemiz bir koy Akbük koyu.

Akyaka Orman Kampında kamp güzel bir kamp macerası geçireceğinizi düşünüyoruz.

akyaka-orman-kampi-ulasim

Ertesi gün sonra adını duyduğum ve görmek için heyecanlandığım iki tane tarihi gezi planım vardı onun için yola koyuldum. Akbük koyunda Karia Antik Kentini ve Keramos  kalıntıları varmış onları gezmek için yola çıktım. Sende mutlaka vaktin olursa geldiğinde gezip görebilirsin. Akbük koyu sit alanı imiş bir çok teknenin de uğrak yeri haline gelmiş. Muğla Milas da bulunan Karia antik kenti istikametine geldim. Bu kent doğal güzellikleri ve tarihi  dokusuyla adeta insanı büyülüyor ve dört mevsim turistleri ağırlıyor.

Bu kent baharda rengarenk çiçeklerle bezenir kış geldiğinde ise beyaza bürünerek oldukça güzel manzaralar sunuyormuş ben  geldiğimde  her ikisi ile de karşılaşmasam  da  tarihi etki fazlasıyla yetti bana. Karia uygarlığının  haç yeri olan Labranda’yı ziyaret ettim. Labranda dağların üzerinde kutsal bir mekan olarak kurulmuş. Antik çağın önemli düşünürlerinden Heredot’un eserlerinde de  övgüyle yerini almış. Kariayı gezdikten sonra oradan da ören yerleri olarak anılan Keramos’a geçtim.

akyaka-orman-kampi-ulasim

Keramos, Bodrum Milas yolu üzerinde yer alan ören Gökova Körfezi kıyısındadır. Keramos isminin anlamı çömlekmiş. Örenin arkasında Meşekayası dağı üzerindeki sur duvarları gördüm bu duvarlar  günümüze kadar gelmiş. Kayalık bir terasta yer alan  ve Bakıcak diye bilinen yerde  25 metre uzunluğunda  kentin iki önemli tapınağı bulunmakta. Bu kalıntılar roma dönemine aitmiş geldiğinde burayı da mutlaka gezmelisin . Burası tam bir cennet  doğa severler için. Beni rahatsız eden tek şey bir anda ısıran sivri sinekler oldu,sen sinek için önlem al benden söylemesi! Ben dolu dizgin bir tatil ve kamp macerası yaşayıp döndüm eminim Akbük koyunu sende seveceksin. Akbük koyundan sonra  rotam  Çınar Koyu oldu.

2-Çınar Koyu

Sende kamp yapmayı seviyorum ve güvenli güzel bir tesis arıyorum diyorsan çınar koyuna mutlaka gelmelisin .Bu tür koylar  sana özgür bir ortam sunarken aynı zamanda senin ihtiyacın olabilecek bir çok şeyi sunuyor kamp çadırından mataraya ,uyku tulumundan okuyabileceğin kitaba kadar  her şeyi bulabilirsin.

Çınar koyu Akyaka’nın meşhur koylarından bir diğeri oldukça da popüler! Akbük koyundan dönüşte  4 günlük bir  çınar koyu macerası yaşamadan  gidersem  olmazdı. Çınar koyu Akyaka’ya yalnızca 3 km mesafede  ve kolaylıkla araçla ulaşabilirsin. Çınar koyunda kiralık çadır buldum ve hemen yerleştim  çadırın dışında çamaşır ipleri ve priz var istesen bir dolap bile kiralayabiliyorsun. Çadırların önünde  sandalye masa ve salıncaklar var  ortama bayılacaksın çok samimi ve sıcak bir ortam oldu  benim için Önce çevreyi tanımak için kısa bir doğa yürüyüşü yaptım.

akyaka-orman-kampi-ulasim

Doğa yürüyüşünden sonra acıkma hissi baş gösterdi  dediğim gibi istediğin pek çok şeye ulaşabiliyorsun  ben  balık ekmek yemeği tercih ettim her ne kadar balık az konmuş olsa da ekmekle karnımı doyurdum . Yemekten sonra ilk aklıma gelen denize girmek oldu . Çınar plajı bir diğer  plaj gibi hemen derinleşmek yerine kıyıdan birkaç metre ilerledikten  daha sonra derinleşiyor ve yüzme açısından çok güzel bir hal alıyor. Plaj bugün güzelliğinden ve temizliğinden hiçbir şey kaybetmemiş ülke içinden ve dışından bir çok turisti ağırlıyor.

Akyaka da ki bu koyda da kumsal yok küçük çakıl taşları var bilgin olsun. Sende  denize girmek istersen su normale göre biraz serin bunun sebebinin denize karışan Azmak nehri olduğunu bilmiyordum serin suda yüzmek gerçekten çok keyifli olmuştu. Denizden sonra tekrar çadırıma döndüm ve orada tanıştığım   komşularımla bir mangal planı yaptık ve malzemeleri temin etmek için koydan uzaklaştık.  Dediğim gibi piknik alanı açısından da son derece uygun bir yer, malzemeleri alıp geldikten sonra  güvenli alanlarda ateşimizi yaktık bir yandan yemeğimiz pişerken bir yandan keyifli sohbetlere daldık.

 Akyaka Orman Kampı Ulaşım

akyaka-orman-kampi-ulasim

Yeşillikler İçinde Çınar koyu

Yemeğimizi yedikten sonra  kamp arkadaşım  Ömer bize güzel bir müzik keyfi yaşattı. Hem şarkılar söyleyip hem de kamp ateşi etrafında çeşitli  oyun etkinlikleri düzenledik  ve çok keyifli bir akşam geçirdim  yeni arkadaşlıklar edinip yeni hikayeler dinledim  u yorgunluktan uykuya daldım.sende bu güzel atmosferi  yaşayabilirsin .Çınar koyuda ormanın yeşili çam ağaçlarının kokusu ile bezenmiş bana göre hem plaj tatili yaparken o çam ağaçları altında bir bakıma yayla tatili de yapmış oluyorsun geceleri insan sesine karışan ve şarkılarına eşlik eden kuş ve böcek sesleri sana eşsiz bir deneyim kazandıracak doğa ile iç içe olmak sana oldukça huzur verecek.

akyaka-orman-kampi-ulasim

Sezon boyunca bir çok teknenin de uğrak yerlerinden bir tanesi olmuş durumda. Piknik alanları da olan  bu koyda hem denizin keyfini çıkarıp hem de piknik yapabileceğin muhteşem bir yer. Güne kahvaltı ile başlayıp hemen ardından hemen denizin kenarındaki şezlonglarda güneşin ve manzaranın tadına doyabilirsin. Yılın bütün yorgunluğundan stresinden  seni arındıracak huzur dolu bir tatil deneyimi yaşayacaksın . buradan ayrılmak benim için oldukça zor oldu hatta orada kalıp yerleşmek istediysem de mecburen dönmek durumunda kaldım tekrardan döneceğim ve  özleyeceğim eşsiz bir güzellikti  bu koylar.

Akyaka Orman Kampı alanına gelerek bu eşsiz güzeliklere Merhaba deyin 🙂

Tatil kategorisindeki Yabancı Dil Bilmeden Yurt dışına Gitmek başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı