Makyaj Yapımı ve Güzellik

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı | Günümüzde estetik cerrahi büyük gelişim göstermektedir. Yapılan ameliyatlar arasında burun estetiği, en sık başvurulan ameliyattır. Bu ameliyatlar, günümüzde eskisine nazaran daha kolay yapılmaktadır. Hastaların günlük yaşama dönemleri daha kısa sürmektedir. Üstelik yüz tipine uygun çok daha doğal burun görünümleri sağlanmaktadır. Tüm bunlar, burun estetiği ameliyatlarına olan ilgiyi arttırmaktadır. Bu ameliyatı olmak isteyen kimselerin, öncelikle ameliyat hakkında daha detaylı bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği ameliyatları tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Bu ameliyatlar, burun kemiğinde ve dokusunda görülen bozuklukların giderilmesini sağlamaktadır. Bozukluklar genellikle burun kemiğinde eğrilik olarak görülmektedir. Ancak zaman zaman burunun kıkırdak dokusunda da bazı şekil bozuklukları görülebilir. Ameliyatlar sayesinde bu bozukluklar kolayca giderilmektedir. Rinoplasti ameliyatları, burun kemiği ve kıkırdak dokusunu yeniden şekillendirebilir. Örneğin burunda hoşnut kalınmayan bir kemer görünümü, ameliyatla düzeltilebilir. Veya burunun uç kısmında basıklık, sarkıklık gibi sorunlar ameliyatla giderilebilir.Burun estetiği ameliyatları, doğuştan gelen bazı kusurları gidermektedir. Fakat bunun yanı sıra çeşitli kazalar, darbeler sonucunda bozulan burun yapısı, rinoplasti ile düzeltilmektedir. Bu ameliyatlarda uygulanacak burun yapısı, ameliyat öncesinde belirlenmektedir. Belirleme sırasında birtakım kriterler göz önüne alınmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatında Burun Şekli Nasıl Belirlenir?

Bir burun estetiği ameliyatı ile istenilen her form, hastanın burnuna kazandırılabilir. Ancak bunda önemli olan, uygulanan formun hastanın yüz şekline uygun olmasıdır. Bu tür ameliyatlarda hastalar genellikle hatalı davranıp, ısrarla bazı burun şekillerini isteyebilir. Bu durumda, hayran olunan ünlülerin burun şekilleri gibi modeller örnek alınır. Ancak bilinmelidir ki, her burun şekli her yüzde olumlu sonuçlar vermez.

Örneğin küçük ve kalkık burun, herkesin istediği bir burun şeklidir. Ancak yüz yapısı geniş ise, bunda küçük bir burun uygulamak hatadır. Bu hata, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi doktor, hastası ile beraber en uygun burun şekline karar vermelidir.   Günümüzde yapılan belirlemeler, bilgisayarlı sistemlerde sağlanmaktadır. Hastanın bilgisayara aktarılan bir fotoğrafı üzerinde yapılan uygulama, en uygun şekli belirlemeye yardımcıdır.

Burun estetiği ameliyatlarında, hastaların kadın veya erkek oluşu da etkilidir. Erkek tipi burun yapısı ve kadın tipi burun yapısı aynı değildir. Yeni burun şekline karar verilirken, bu durum da doktor tarafından göz önüne alınmaktadır.

Ameliyat öncesi burun şekli belirlenirken,

 • Doğal bir burun şekli olmasına dikkat edilir.
 • Hastanın yeni burnuyla rahat nefes alması hedeflenir.
 • Çene, alın ve elmacık kemiklerinin yapısı detaylı biçimde incelenir.Yapılan belirleme bu kriterler üzerinden gerçekleştirilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Rinoplasti ameliyatları genel anestezi altında gerçekleşir. Ve her ameliyat gibi belli riskleri içermektedir. Buradan hareketle ameliyat öncesinde hastanın genel sağlık durumu kontrol edilecektir. Yapılan bazı kan testleriyle hastanın anesteziye ne kadar uygun olduğu belirlenir. Akciğer röntgeni ve solunum testi gibi uygulamalara gerek görülebilir. Bunun sebebi, hastanın genel anestezi altında solunumunu gereken biçimde kontrol etmektir.

Ameliyat öncesi yapılan kontrollerden sonra, doktor tarafından hastaya bir ameliyat günü verilir. Ameliyat gününe hazırlanırken,

 • Hastanın sigara içmemesi tavsiye edilir.
 • Ameliyat gününe kadar alkol tüketilmemesi de önemlidir.
 • Hasta ameliyata hazırlandığı günlerde yeterli su içmelidir.
 • İyi beslenmelidir.– Zararlı gıdalardan uzak durmalıdır.  Aşırı şeker ve tuz içeren gıdalar alınmamalıdır.
 • Ameliyattan önce en az 6 saat herhangi bir şey yenilip içilmemiş olmalıdır.
 • Ameliyat saatinden önce, doktorun belirlediği zamanda hastanede olunmalıdır. Bu sürede hastane ekibi hastayı ameliyata hazırlayacaktır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra hasta ameliyathaneye alınır.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Hastanın ameliyathanede kalma süresi, burnundaki problemle doğru orantılıdır. Eğer basit bir şekil bozukluğu düzeltiliyor ise, hasta yalnızca yarım saatte ameliyathaneden çıkabilir. Bazı şekil bozuklukları, burun kemiğinde değildir. Bunlar, yalnızca burnun uç kısmında, kıkırdak dokuda oluşan bozukluklardır. Bu tür problemler, kemiğe yapılan müdahaleden daha kısa zamanda düzeltilmektedir.

Eğer burundaki şekil bozukluğu kemikte ise, ameliyat daha uzun sürebilir. Bu ameliyatlar 2 saate kadar uzayabilir.Ameliyatın devam ettiği süre zarfında, anestezi uzmanı sürekli hastayı kontrol edecektir. Hastanın solunum durumu, kalp atışları dikkatle kontrol altında tutulur.

Bu esnada estetik müdahaleyi yapan doktor, burun ameliyatını gerçekleştirmektedir. Müdahale tamamlandıktan sonra hasta anesteziden çıkarılır.  Sonrasında odasına alınarak, bakımına odasında devam edilir.

 Burun Estetiği Ameliyatından Hemen Sonra Neler Olur?

Ameliyat tamamlandıktan sonra hastalar genellikle bir gece hastanede tutulur. Çünkü anestezi almak, bazen çeşitli riskleri meydana getirir. Bu risklerden korunmak adına hasta bir gece gözlem altında tutulur.

Ameliyattan sonraki ilk saatlerde biraz ağrı hissedilebilir. Hastanın yüzünde şişlik, morluk meydana gelebilir. Bu, son derece normal bir durumdur. Bu sırada hastaya çeşitli ağrı kesiciler verilir. Ve ağrıyı mümkün olduğunca az hissetmesi sağlanır. Hissedilen ağrı, çok yüksek seviyeli, aşırı bir ağrı değildir. Bu nedenle endişe etmeye gerek yoktur.

Ameliyatın hemen sonrasında hastaya yiyecek ve içecek şeyler verilmemelidir. Anestezi, mide bulantısına neden olacaktır. Midenin dolu olması, bu aşamada istenmez. Ameliyatın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra hastaya su verilebilir. Ve doktorunun uygun gördüğü hafif yiyeceklerle beslenmeye başlayabilir.

Ameliyatın hemen sonrasında,

 • Sıvı gıdalarla beslenmek tavsiye edilir.
 • Çorba, süt, yoğurt gibi hafif yiyecekler yenilebilir.
 • Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Aşırı baharat içeren gıdalar alınmamalıdır.
 • Çok çiğnemeyi gerektirecek, sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bu yiyecekler, hastada burun kanamasına neden olabilir. Çiğneme sırasında burun zarar görebilir. Tüm bunlardan hareketle, rinoplasti ameliyatı sonrası doktorun ve hastane ekibinin önerileri dikkate alınmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası iyileşme süreci, hastalar için çok önemlidir. Bu süreci doğru şekilde geçirmek, ameliyatın başarısını etkilemektedir. İyileşme süreci yaklaşık olarak bir haftadır. Bir haftadan sonra hasta, günlük yaşamına dönebilir.. Ancak ameliyatın üzerinden yaklaşık üç ay zarfında hasta, bazı detaylara dikkat etmelidir.

Bu sürede,

 • Burun sert bir şekilde silinmemelidir..
 • İlk bir hafta buruna su değdirilmemeli sonrasında ılık su ile banyo yapılmalıdır.
 • İlk bir ay, sauna hamam gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir.
 • İlk üç ay denize veya havuza gidilmemesi önerilir. Özellikle havuzda kullanılan klor, burun için olumlu etkiler yaratmaz.
 • Yapılan ağır sporlar varsa, bir süre ara verilmelidir.
 • Sigara içilmemeli ve içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Burnun Şeklini Alma Süresi

Ameliyat sonrasında hastaların yüzünde şişlik meydana gelecektir. Bu şişlik, ameliyatı takip eden günlerde azalacaktır. Ve uygulanan burun şekli ortaya çıkmaya başlayacaktır. Fakat yine de burnun gerçek şeklini görebilmek, daha uzun bir zamana yayılmaktadır.

Buna göre hastalar ameliyattan sonraki ilk burun şeklini görerek, hayal kırıklığı yaşamamalıdır. Çünkü burundaki şişlik ve ödemlerin tamamen geçmesi bazen 3 aya ulaşmaktadır. Bazı hastalarda ilk 6 aylık süreden sonra, burunun gerçek şekli ortaya çıkmaktadır. Hatta burun derisi kalın olan bazı hastaların süreci daha uzundur.

Bu süre içerisinde doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Doktorun öneri ve uyarıları dikkat alınmalıdır. Bu tür ameliyatlar, sanıldığından daha ciddi bir süreci kapsamaktadır.

 Burun Estetiği Ameliyatları Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Bu tür ameliyatlarda doktor ve sağlık kuruluşu seçimi çok önemlidir. Rinoplasti ameliyatları ancak tam teşekküllü hastanelerde yapılabilir. Ve ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun alanında uzman olması şarttır. Aksi halde bu ameliyat, geri dönüşü olmayacak biçimde zararlara yol açabilir.

Günümüzde estetik müdahalede bulunulan birçok merkez bulunmaktadır. Burun estetiği ameliyatı olmaya karar veren kimse, bu merkezleri çok ciddi şekilde araştırmalıdır. Doktor seçiminde de aynı titizliğe ihtiyaç vardır. Başvurulacak doktor hakkındaki hasta yorumları değerli bir kriterdir. Aynı şey, sağlık kuruluşları için de geçerlidir. Güvenli ve başarılı sağlık kurumları seçilmelidir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı