Makyaj Yapımı ve Güzellik

Dudak Kabuklanmasına Ne iyi Gelir?

Dudak Kabuklanmasına Ne iyi Gelir?| Yıpranmış ve Kuru Dudaklara Ne iyi Gelir? Vücudumuzdaki en hassas noktalardan biri de dudaklarımızdır. Yaz olur sıcaktan kurur, kış olur soğuktan dudağımız kurur ve çatlar. Bunun dışında dudaklarda oluşan kabuklanma, çatlak, kuruma gibi sıkıntıların farklı nedenleri de vardır. B6 vitamini ve C vitamini eksikliği, yoğun stres, yorgunluk vücut direncinin düşmesi de dudak çatlağı, dudak kabuklanması ve dudakta uçuğa sebep olabilir.

Kısaca dudaklarımızın bu tür sorunları yaşaması bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir.

Kuruyan dudak kabuklanır. Boş bir anımızda dudakta oluşan kabuklanmayı elimizle soyarız. Biz ne dersek diyelim dudak yolma alışkanlığı bazı kişilerin vazgeçemediği bir alışkanlıktır. Ancak dudak yolmanın zararları da az değildir. Her şeyden önce dudağın estetik yapısını bozup, tahrişe, yaraya, mat bir dudağa sahip olmamıza yol açmaktadır.

Oysa dudak kabuklanmasının, dudak çatlağının önüne geçmemiz hiç de zor değildir. Evde yapacağımız bakımlarla Angelina Jolie gibi parlak, dolgun ve sağlıklı dudaklara sahip olabileceğiz.

Dudak Kabuklanmasına ve Dudak Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Dudağınızı ölü hücrelerden kurtarmalısınız. Kışın kuruyan, kabuklanan dudağınızı ölü hücrelerden yumuşacık bir diş fırçası ya da sert olan bir havluyu ıslatıp, dudağınıza bastırmadan oval hareketler yaparak arındırabilirsiniz. Bu işlemi yaparken dudağınıza güç uygulamayın kibar bir şekilde bastırmadan yapın ve dudağınızın tahriş olmamasına özen gösterin.

Ölü hücrelerden arındırdığınız dudağınızı nemli de tutmanız gerekiyor. Bunu da dudak kremleri, vazelin, yağlı krem ve losyonlarla sağlayabilirsiniz. Ayrıca kısa bir süre içinde dudaklarınızı nemlendirmek için gliserinden faydalanabilirsiniz. Ancak gliserin uzun süreli kullanımlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Dudağınıza ruj sürmeden önce de dudağınıza şeffaf bir “balm” sürerek rujun daha parlak ve daha canlı görünmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Dudaklarınızı doğal yağlarla kuvvetlendirin. Soğuk havadan etkilenen kuruyan dudağınızı zeytinyağı ve kakao yağı gibi organik yağlarla nemlendirmelisiniz. Bu dudağınızı doğal bir şekilde besleyecek ve dudağınız canlı bir görünüme sahip olacaktır.

Dışarı çıkmadan önce dudağınızın ıslak olmamasına özen gösterin. Çünkü ıslak dudaklar soğuk havadan daha çok etkilenip kuruyup çatlamaktadır. Bu tür durumlarda dudağınızı kuru tutup, nemlendirici, vazelin sürerek dışarı çıkın.

Her zaman yardımınıza koşacak bir nemlendirici kreminiz ya da vazeliniz çantanızda bulunmalı. Zaten siz bayanların çantasın da yok yok. Çatlak kremi de çantanızda bulunsun.

Bu makalede dudak kabuklanması, dudak kabuklanmasına ne iyi gelir, dudak çatlaklarına ne iyi gelir, dudak yolmanın zararlarından bahsettik.

Sağlıklı günler dileriz…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı