Gezi Rehberi

Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler | Dünyayı dolaşmak, yeni yerler keşfetmek her zaman en çok ilgi gören aktivitedir. Bunun için başvurulan seyahat çeşitleri çok fazladır. Bunlardan biri de Gemi Turları’ dır. İlk defa bir gemi turu yapmayı düşünüyorsanız; gemi turuna çıkmadan önce bazı şeyler hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var. İlk defa çıkacağınız bu gemi seyahati dolayısı ile neyi nasıl yapacağınızı, neyi yapmamanız gerektiğini ve bunun gibi akıllarda dolaşan bin tane soru vardır. Biz de bu yazımızda başlıktan da görüldüğü gibi, hem akıllarda ki soruların cevaplarına yer verdik hem de gemi turları için birkaç tavsiye derledik.

Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Fiyattan Önce Detayları Okuyun

Yapılan her seyahat için bir bütçenin ayrılması gerekmektedir. Seyahat planınıza önce tur fiyatlarına bakarak başlarız hepimiz. Fakat ilk başta bazı gemi turlarının fiyatları çok uygunken, bazı turların fiyatları kat ve kat daha pahalıdır. İşte sizlerin tam bu noktada dikkat edeceği bazı unsurlar vardır.

Seyahat edeceğiniz gemide hangi kabinlerde kalacağınız, geminizin hangi limandan kalkacağı, geminizin hangi limanlarda duracağı, turun kaç gün olduğunu, kaç gece konaklayacağınızı en başta belirlemek ve ona göre fiyat karşılaştırması yapmanız gerekmektedir. Bunları bilerek bir tura katılmalısınız. Turunuzun rotasını, nerelere gidileceğini çok iyi araştırmanız lazım. Gemi turları gibi büyük turlarda bazen rehber aracılığı ile geziler düzenlenecektir. Bazen rehber ile bazen de kendi kendinize serbest zaman ayırarak keşifler yapabilirsiniz. Mesela demin değindiğimiz gibi öncelikle güzel bir araştırma, gideceğiniz yerle ilgili gezilecek görülecek yerler listesi tamamsa; o zaman gittiğiniz yerin restoranı, plajı, müzesi veya başka yapıları kendi serbest zamanınızda keşfedebilirsiniz. Çünkü bu yerler gezi rehberinin listesinde yer almayabilir. Yani tura çıkmadan önce geniş bir bilgi almanız sizin yararınıza olup size avantaj sağlayacaktır.

2-Kabinler Farklı Olsa da Hizmet Kalitesi Aynı

Seyahat edeceğiniz gemi turunun detaylarını araştırıp bilgi sahibi olduktan sonra ve size uygun paketi seçtikten sonra, gemide kalacağınız kabinlerden bahsedelim. Gemiler aynı yüzen otellerdir. Birçok odaya sahip olan bu gemilerin odaları özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Ve fiyatlandırmalar da odanın özelliğine göre artıp azalma gösterebilmektedir. Gemilerin genelinde 3 çeşit kabin bulunmaktadır. Bu kabinler iç kabin, dış kabin ve balkonlu kabinlerdir. Fakat kabinlerin türü ne olursa olsun geminin sunacağı hizmet kaliteleri bunlara bağlı olarak değişmez.

3-Bavulunuzu Nasıl Hazırlamalısınız?

Seyahatlerin olmazsa olmazı olan bavulların aslında bir dizme kuralı vardır. Öncelikle gerekli olmayan şeyleri bavulunuza koymayın, herkesin sıkıntı yaşadığı sığdıramama durumundan kaçınmak için gereksizleri ayırın. Genelde büyük gemi turları birden çok yer gezildiği için hediyelik eşya almak isteyeceksiniz bu sebeple bavulunuzda boş yer bırakmanızda fayda var. Gemi kabinleri havlular şampuanlar ve bakım eşyaları olacaktır o yüzden bavulunuzu bu eşyalarla doldurmayın. Yanınızda bol bol kıyafet almanız çok işinize yarayacaktır çünkü sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği, denizler, plajlar, partiler için bol bol kıyafet ihtiyacınız olacaktır. Büyük bavulumuzu bitirdik ve sıra geldi el bagajımıza. El bagajlarının uçaktaki bagajlar gibi bir kısıtlaması yoktur. İlaçlar, parfümler, kişisel bakım ürünleri, deodorantlar gibi eşyalarınızı bu bagajlara koyabilirsiniz. Gemiye ilk girdiğinizde büyük bagajlarınızı alacaklar ve elinizde sadece el bagajı kalacaktır dolayısıyla önemli ve lazım olan eşyalarınızı el bagajınıza koymalısınız. Ayrı yeten paranızı ve önemli belgelerinizi de bu bagajlara koymayı unutmayın.

4-Pasaportlarınızı teslim edince size verdikleri kartı asla kaybetmeyin!

Gemiye bindiğiniz zaman pasaportlarınızı teslim etmelisiniz ve teslim edince size bir kart verecekler. Onu asla yanınızdan ayırmayın ve kaybetmeyin, suya düşürmeyin, düşme riskine karşı telefonunuzla aynı cebe koymayın. O verilen kart, tur boyunca sizin her şeyiniz.

Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

5-Gemi Turu kuralları dışına çıkmayın!

Gemi turu boyunca arada yapılan duyuruları mutlaka dinleyin ve siz yolculara yapılan uyarıları kesinlikle yerine getirin. Ve o gemi kuralları dışına çıkmayın çünkü yapılan anonslar yapılan uyarılar ve konulan kurallar tamamen sizin yararınıza olmaktadır.

6-Sigaranızı kesinlikle denize atmayın!

İçtikten sonra sigaranızı kesinlikle denize atmayın. Denize attığınız sigara izmariti, rüzgarla veya başka bir şekilde uçarak başka bir odaya girebilir ve gemide yangın çıkmasına sebep olabilirsiniz. Asla böyle bir davranışı yapmayın.

7-Gemiden ayrılırken pasaportunuzu almayı unutmayın!

Çoğu kişi pasaport karşılığında size verilen karta alışıyor veya seyahat sonrası yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı pasaportunu veya başka eşyalarını unutabiliyor, bu gibi durumlara dikkat etmeli ve gemiden ayrılırken pasaportunuzu almayı unutmamalısınız.

Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı umarım beğenmişsinizdir. Tatil kategorimizdeki Nasıl Ucuz Uçak Bileti Bulunur başlıklı makalemizin de ilginizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı