Gezi Rehberi

Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler Dünyayı keşfetmeye çıkmak son zamanların en çok ilgi gören aktivitesidir. Bunun için başvurulan seyahat şekilleri çok fazladır. Bunlardan biri de Gemi Turları’dır. İlk defa bir gemi turu yapmayı düşünüyorsanız, geziye çıkmadan önce bazı şeyler hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var. İlk defa çıkacağınız bu gemi seyahati dolayısı ile akıllarda dolaşan bin tane soru vardır. Biz de bu yazımızda akıllarda ki soruların cevaplarına yer verdik.

Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler | Gemi turu alırken nereleri tercih etmeli?

Gemi turları tercih ederken kendi isteğinize göre değişmekle birlikte birden fazla ülkeyi ziyaret edeceğiniz turlar çok fazla yer görebileceğiniz tur imkanları daha iyidir. Özellikle Akdeniz turlarında hem seyir için hem de keyif için çok ideal yerler vardır. Hem manzaranın tadına doyabilir hem huzurlu bir tur geçirebilirsiniz. Ayrıca belirtmeliyiz ki 6-7 gecenin altında bir gemi turuna katılmak tur açısından pek anlamlı olmayacaktır.

Gemi turu alırken nelere bakmamız gerekir?

Gemi turları konusunda en önemli noktalardan bir tanesi de lokasyon seçimidir. Her gemi turlarında yer alan muhakkak yıldız bir lokasyon vardır. Fakat asıl dikkat etmemiz gereken şey; o lokasyon da ya da limanda kaç gün ya da saat kaldığınızdır.

Ödediğim ücret karşılığında ne alacağım?

Gemi turu için ödeyeceğiniz ücrete çok çok fazla yemek, içecek ve eğlence hizmetleri dahil olmaktadır. Yemekler genelde geminin ana restoranında bulunur. Sürekli açık bir büfe ile günün 24 saati oda servisi hizmeti bulunmaktadır. Fakat şöyle bir durum var ki, özel içecekler (özel kahve ya da alkollü içecekler) genellikle bu ücrete dahil olmamaktadır. Bunlar dışında müşterilere sunulan restoranın özel menüleri, masaj servisleri, durduğunuz limanda yapacağınız aktiviteler, kumar, bahşiş ve benzeri oyunlar diğer durumlar ücrete dahil olmamaktadır.

Gemi turu almak için seyahat acentesi kullanmalı mıyım?

Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler verirken  öncelikle Gemi turu tercih ettiğiniz bu tarz bir tatil programını acente kullanmadan firmanın kendi sitesinden de kullanabilirsiniz. Fakat iyi bir seyahat acentesi ile alacaksanız; bir ihtimalle daha az ücret ödeyecek ve bir takım ödüller kazanabileceksiniz. Bununla birlikte firmanın insan ilişkileri boyutu da çok önemli bir konudur. Sizi bilen, tanıyan bir seyahat acentesi ile iş yaptığınız zaman bir sonra ki seyahatinizde tam sizin isteklerinize göre bir tatil programı hazırlatacaklardır.

Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler | Gemi çok sallanıyor mu?

Hayır, sallanmıyor demek tabi ki mümkün değil, biraz sallanmakta olan gemiler, son teknolojiler sayesinde yolcular geminin gittiğinin bile farkına varmakta zorlanmaktadırlar. Fakat bazı durumlar var ki deniz çok aşırı dalgalı ve fırtınalı olursa o zaman bunu hissedebiliyorsunuz. Belirtmeliyiz ki eğer deniz sizi tutuyorsa mutlaka ilaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz, yoksa gemi turu bir tatil değil işkenceye dönecektir.

Gemi Turlarına Katılanların Yorumları

Artık bu zamana ve ihtiyaca göre seyahat tarzları değişebilmektedir. Bazı zamanlar bir şehre gidip o şehri köşe bucak gezmek çok iyi gelirken bazı zamanlar da romantik bir tatil yaşayıp çok fazla yer görmek isteyebiliyorsunuz. Gemi turları da bu anlamda farklı ve dolu dolu bir tatil seçeneği sunuyor. Daha önce gemi ile seyahat etmemiş olanların, bu konuda akıllarında çok fazla soru işareti ve biraz çekinceleri olabilmektedir. Bu başlığımızda da daha önce gemi seyahati yapan insanların yorumlarından derlediğimiz maddelere yer verdik.

Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler

  • Fiyattan önce turun detaylarını okuyun.

Tur detaylarını okuyup size en uygun olanı seçtikten sonra; sıra gemide kalacağınız kabinlerde… Gemiler denizlerde yüzmekte olan beş yıldızlı oteller gibidir. Birçok oda vardır ve bu odalar özelliklerine göre ayrılmaktadır. Tabi ki fiyatlandırmalar da o odanın niteliğine imkanlarına göre artıyor veya azalıyor. Gemilerin genelinde 3 tip kabin bulunmaktadır, bunlar: iç kabin, dış kabin ve balkonlu kabin olarak isimlendirilmektedir. Fakat belirtmeliyiz ki kabinleriniz hangi tür olursa olsun, geminin de size sunulacak hizmet kalitesi değişmemektedir.

  • Gemi bileti ve pasaportunuzu beraberinizde almayı unutmayın.
  • Kredi kartlarınızı ve mobil hatlarınızı yurt dışında kullanıma açtırmayı sakın unutmayın.
  • Gemiye bindikten sonra  yapılan sosyalleşmenizi de sağlayacak olan tanışma ve bilgilendirme toplantısını kaçırmayın.
  • Gideceğiniz yerin para birimini mutlaka öğrenmelisiniz yani sadece Türk Lirası ile yurt dışına çıkmayın.
  • Limanlarda bulunan Duty Free’lerden alışveriş yapmak için acele etmeyin.

Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler makalemizi umarım beğenmişsinizdir. Tatil kategorimizdeki Gemi Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı