Sağlıklı Yiyecekler

Tamamen Glutensiz Yaşam Mı İstiyorsunuz ?

Gluten ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yıllarca sağlıklı gıda mağazalarında tutulduktan sonra, glütensiz yiyecekler artık her yerde ortaya çıkmaya başladı. Süpermarket koridorları gururla “Glutensiz” olarak etiketlenen ürünlerle dolmaya başladı ve birçok restoran artık glutensiz seçenekler sunmaktadır.

Buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein olan glütene tahammül edemeyenler için bu bolluk bir nimettir. Ancak son zamanlarda glütensiz hale gelmek moda oldu. Medyadaki referanslar dışında çok az kanıta veya hiç kanıta dayanmayan insanlar, kilo vermek, enerjiyi artırmak, otizmi tedavi etmek veya genellikle daha sağlıklı hissetmek için glütensiz diyetlere geçiyorlar. Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ndeki Çölyak Merkezi klinik araştırma direktörü Dr. Daniel A. Leffler için bu pek mantıklı gelmiyor.

“Glütene duyarlı kişiler kendilerini daha iyi hissedebilirler, ancak daha büyük bir bölüm uygulamadan önemli bir fayda sağlamayacaktır. Harvard Tıp Fakültesi’nde tıpta yardımcı doçent olan Dr. Leffler, bu ürünler pahalı olduğu için paralarını boşa harcayacaklar ”diyor.

Glüten nasıl sorun yaratır?

Çölyak hastalığı olan kişiler, küçük miktarlarda bile glüteni tolere edemezler. Sadece 50 miligram protein küçük bir krutondaki miktar -sorun yaratmaya yeter. Çölyak hastalığı olan kişilerde glüten, ince bağırsağın iç yüzeyine zarar veren bir bağışıklık tepkisini tetikler. Bu, besinlerin gıdalardan emilimini engelleyebilir, bir dizi semptomlara neden olabilir ve osteoporoz, kısırlık, sinir hasarı ve nöbetler gibi başka sorunlara yol açabilir.

Glüten duyarlılığı veya çölyaksız glüten duyarlılığı olarak adlandırılan ilgili bir durum, çölyak hastalığına benzer semptomlar oluşturabilir, ancak bağırsak hasarı olmadan.

Çok geçmeden çölyak hastalığı, bir eleme süreciyle teşhis edildi. Günümüzde doku transglütaminaz adı verilen bir proteine ​​karşı antikorların varlığı için bir kan testi ile tanımlanabilir. Bağırsak biyopsisi tanıyı doğrular.

Glutensiz olmak

Glutenden kaçınmak, geleneksel ekmekler, tahıl gevrekleri, makarna, pizza ve biradan vazgeçmekten daha fazlasıdır. Glüten, soslarda dondurulmuş sebzeler, soya sosu, “doğal tatlandırıcılarla” yapılan bazı yiyecekler, vitamin ve mineral takviyeleri, bazı ilaçlar ve hatta diş macunu gibi diğer birçok üründe de gizlidir. Bu, glütensiz beslenmeyi son derece zorlaştırır.

Glutensiz kalmaya kararlıysanız, bunun size göre bazı beslenme eksiklikleri için ayarlanabileceğini bilmeniz önemlidir. Güçlendirilmiş ekmekler ve tahıllar, Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir B vitamini kaynağı haline geldi. Beyaz pirinç, tapyoka ve diğer glütensiz unlarla yapılan ekmekler daha yaygın hale gelse de, genellikle vitaminlerle zenginleştirilmezler. Bu herkes için bir sorun olabilir, ancak özellikle hamile olan veya hamile kalabilecek kadınlar için endişe vericidir. Doğum kusurlarını önlemek için daha çok folat veya folik asit olarak bilinen B9 vitaminine ihtiyaçları vardır . Glutensiz multivitamin-multimineral takviyesi almak, glutenden kaçınmaya çalışan herkes için iyi bir fikirdir.

Tam buğday aynı zamanda bağırsakların düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu önemli bir diyet lifi kaynağıdır. Dr. Leffler, “Ortalama bir Amerikan diyetinde lif eksikliği var” diyor. “Kepekli buğdayı alın ve sorun daha da kötüleşir.” İhtiyacınız olan lifi kahverengi pirinç veya kinoa gibi diğer tahıllardan veya meyveler, sebzeler ve fasulyelerden elde etmek mümkündür, ancak çaba göstermeniz gerekir.

Çölyak hastalığınız veya glüten duyarlılığınız olabileceğini düşünüyorsanız, glütensiz yaşamadan önce bir doktora görünmeniz en iyisidir . Bir kişi bir süre glütenden uzak durduğunda, çölyak hastalığı, glüten duyarlılığı veya hiçbiri olup olmadığını belirlemek zorlaşır.

Yapmayı düşünebileceğiniz bir şey daha var: diyet seçiminizi kendinize saklayın. Bu ülkede çölyak hastalığı olan 300.000’den fazla insan, glütensiz bir diyet uygulamak zorunda, çünkü glütenin en küçük tadı, zayıflatıcı gastrointestinal rahatsızlığı tetikleyecektir. Zaman alıcı, pahalı ve kısıtlayıcıdır. Dr. Leffler, “Onu takip etmek zorunda olanlar için çok büyük bir yük” diyor. “Bu diyetin ne kadar harika olduğunu duyduklarında sinirleniyorlar.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı