Gezi Rehberi

Pasaportta Yeni Dönem: Çipli Pasaport

Pasaportta Yeni Dönem: Çipli Pasaport| Geçtiğimiz yıllarda ehliyet ve nüfus cüzdanlarında uygulanan yenileme pasaportlarda da artık aynı şekilde uygulanıyor. Yeni pasaport sisteminde artık kağıt yok. Artık kağıt yerine kimlik ya da kart şeklinde bir malzemeden üretilen pasaportlar olacak. Polikarbondan üretilen bu pasaportlar 2018’in Ocak ayıdan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Vize serbestliğinin başlama durumunda bu tür kartlara ihtiyaç duyulmaktadır. Zira Avrupa Birliği ülkeleri bu tür pasaport kullanmaktadır.

Bu yeni pasaport sistemi ile pasaport çıkarma işlemleri ve pasaport yenileme işlemleri evrak hazırlama ve benzeri meşakkatli işlemlerden daha kolay bir hal almıştır. Yeni geçilen çipli kimlik başvurusu tek bir adresten yapılabilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden yürütülen pasaport ve ehliyet işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından üstlenildi.

Çipli pasaport sayesinde tüm bilgiler bilişim üstünden temin edilebilmekte olduğu için ehliyet, kimlik ve pasaport için ayrı ayrı evraklar ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Bu durumda aynı zamanda biyometrik veri ibrazı da kolaylaşmaktadır. Vatandaşlar belge yükünden kurtulacak, aynı zamanda da zaman kaybı yaşamayacaktır. Bu uygulamanın kağıt israfının önüne geçileceğinin düşünülmektedir. Ek olarak elden belge teslimi yerine elektronik sistem üzerinden aktarılan bilgiler MERNİS sistemi üzerinden otomatik yapılacaktır. İlaveten sağlık raporu da sistem üzerinden otomatik olarak alınabilecektir.

Pasaportta Yeni Dönem: Çipli Pasaport Özellikleri ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni çipli pasaportta biyometrik fotoğrafınız ve parmak iziniz yer almaktadır. Vizesiz seyahatin mümkün olmasını sağlayan bu pasaportlar, eski pasaportta olduğu gibi tüm bilgilerinizi içermektedir. Ad, soy ad, fotoğraf, cinsiyet, doğum yeri, doğum tarihi, dijital imza gibi bilgileri içermektedir. Umuma mahsus pasaportlar için 57, hizmet pasaportu sahipleri için 25 ve diplomatik pasaport sahipleri için 24 adet vize sayfası bulunmaktadır.

Yeni çipli pasaportların hiçbir şekilde kopyalanması mümkün değildir. Bu sebeple herhangi bir sahtecilik olasılığının önüne geçmektedir. Çipli pasaport içi gerekenler ise belgelerin hazırlanması, randevu alma, ödeme yapma ve randevuya gidilmesi işlemlerinden oluşmaktadır. Nüfus cüzdanınız, biyometrik fotoğrafınız, ödeme yaptığınıza dair banka dekontu gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir. 18 ile 25 yaş arasında olan üniversite öğrencileri, öğrenci belgesini alarak harçsız pasaport sahibi olabilmektedir. Öğrencilerden yalnızca defter bedeli talep edilmektedir.

Çipli pasaport için yapmanız gereken ödemeyi anlaşmalı bankalardan yapabilmektesiniz. Pasaport harcını ve defter bedelini ödedikten sonra iki nüsha olarak dekont almanız gerekmektedir. Randevunun önceden alınması önemlidir. Randevu saatinden 10 dakika kadar önce randevu yerinde olmanız gerekmektedir. Pasaport sahiplerinin çipli pasaporta geçiş yaparken defter bedelini ödemesi gerekmektedir. Talep ettiğiniz pasaport süresine ilişkin olarak harç bedeli değişim gösterebilmektedir. Eski pasaportunuzdan çipli pasaporta geçiş yaparken kullanım süresi de yeni pasaportunuza eklenmektedir. Ek olarak aldığınız dekontta sizin T.C. kimlik numaranız, isim ve soy isminiz yazmalıdır.

Eski Pasaportlara Ne Olacak?

Avrupa Birliği üyesi olabilmek için gerekli olan 72 kriterden birisi de çipli pasaporttur. Avrupa Birliği üyesi olabilmek ve ileriki zamanlarda vizesiz seyahat edebilmek için çipli pasaport başvurusu yapılması gerekmektedir. Schengen üyesi ülkelere giriş yapabilmek adına çipli pasaporta geçilmesi gerekmiştir. Türkiye’de çipli pasaporta geçerek, eski kağıt pasaportlar devrini geride bırakıyor. Yeni pasaportların yaygınlaşması ile birlikte eski pasaportların kullanımı gittikçe azalmakta.

T.C. kimliklerinde ve ehliyette olduğu gibi pasaportlarında çipli olması zorunlu bir hal almakta ve eski pasaportlar geçerliliğini kaybetmektedir. Vize işlemlerinizde herhangi bir problem yaşanmaması adına bir an önce yeni pasaport sistemi dahilinde çipli pasaporta geçmenizi tavsiye ederiz. 2010 yılından itibaren basımı durdurulan eski pasaportların kullanım süresi de sonlanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı