Gezi Rehberi

Yabancı Dil Bilmeden Yurt dışına Gitmek

Yabancı Dil Bilmeden Yurt dışına Gitmek| Hepimiz bazen monotonluktan sıkılıp yeni tecrübeler için veya kendimizi geliştirebilmek için değişik planlar yapmaktayız. Bu planlarımız arasında yurt dışında yaşama hayalleri de vardır. Yurt dışına gitmek,yurt dışında çalışmak güzel hatıralar ve güzel tecrübelerin yanında uluslararası iş hayatı ve birçok kariyer fırsatının kapısını açar. Fakat böyle bir maceraya atılabilmek için öncelikle dil yetenekleri ve kültür tarzlarımızı sorgulamamız gerek. Eğer ki ben dil bilmeden yurt dışında çalışmak istiyorum diyorsanız, mesleğiniz ve ne iş yapmak istediğiniz çok önemli. Aynı zaman da bir tanıdığınızın olup olmaması da önemli olan bir diğer durumdur. Şimdi herhangi bir dil bilmeden yurt dışına çıkmak isteyenler için birkaç maddeyle işlerini kolaylaştıracak bilgilere yer verdik.

Yabancı Dil Bilmeden Yurt dışına Gitmek İsteyen Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Öncelikle pasaport kontrolü sırasında  yanınıza önceden hazırlamış olduğunuz bir kağıt alın; bu kağıda İngilizceyle veya gittiğiniz ülkede hangi dil kullanılıyorsa o dil ile  ziyaret sebebiniz, nerede kalacağınız, ne kadar süre kalacağınız ve benzeri pasaport kontrolünde sorulan soruların cevaplarını yazın. Pasaport kontrolünde ise sıra size geldiği zaman pasaport ile birlikte bu kağıdı da uzatın. Böylece demek istediklerinizi bu yol ile karşı tarafa kolayca anlatmış olacaksınız.
  • Hiç yabancı dil bilmeden yurt dışına gitmek zaten çok zorlu bir süreç; üstelik herhangi bir yeri bilmediğinizi düşünürsek yer yön bulmak için telefonunuza Google Maps, maps.me gibi kesinlikle internet olmadan çalışabilen haritalar yükleyin. Unutmayın internetsizde çalışabilmeli.
  • Karşınıza çıkacak sözcüklerin cümlelerin anlamlarını hemen bulmak için ufak bir sözlük alın veya özellikle internetsiz yani çevrimdışı çalışabilen bir çeviri uygulaması yükleyin. Bu arada Google çeviri gibi uygulamaların çok güzel bir avantajı da bir yazının resmini çekip o resimden yazıyı tarama ve çeviri yapma özelliğidir, bu özelliği kesinlikle kullanmalısınız.
  • Alışverişlerinizi ise ürünleri inceleyip ne olduğunu anlayabileceğiniz süpermarketlerden yapın. Gerek üzerinde ki resimden gerek şeklinden, ne olduğuna dair işaretleri olan ürünlerin sergilendiği yerleri tercih edin.
  • Eğer dışarıda yemek yemeği düşünüyor iseniz yemekleri görüp seçebileceğiniz lokanta veya restoranları tercih etmelisiniz. Ne siparişi vereceğinizi bilin. Size yabancı gelen onca yemek arasından istemeden sevmeyeceğiniz bir yemek siparişi vermeyin.
  • Seyahat planını yola çıkmadan her detayı ile planlayın; nerelere gideceksiniz, gideceğiniz yerlere ulaşım için hangi araçları kullanacaksınız bunların ücretleri veya koşulları nelerdir hepsini araştırmalısınız. Bunları bir deftere not etmek ve o defteri yanınızdan ayırmamak da faydalı olacaktır.
  • Tüm bu saydıklarımızdan en önemlisi ise işaret dilini kullanmanız. Ülkeler arasında ki kültür farklılıkları çok olmasına rağmen pek çok el işareti her yerde anlaşılmaktadır.

Yabancı Dil Bilmeden Yurt  Dışına Gideceklere Tavsiyeler

Yurtdışı seyahatleri arasından her zaman en zoru ilk yurtdışı seyahatidir. En çok gerilim ,en çok sorun, en çok telaş bu seyahatlerde yaşanır. Bu anlamda özellikle dil bilmeden yurt dışına gitmek veya gitmeyi düşünüyorsanız seçeceğiniz ülke ekstra daha önemli olmaktadır. Eğer ilk defa yurt dışına çıkıyorsanız öncelikle Türkiye ile ilişkileri iyi olan bir ülke seçmenizde fayda var. Ayrıca kültür benzerliğini de unutmamak gerek. En azından dil bilmemeniz sizin için çok sorun yaşatmaz.

Bir başka seçeneğimiz ise, dil bilmeden yurt dışına çıkıyorsanız eğer yurt dışı turlarını kullanmanızda fayda var. İlk denemeniz de tur şirketi kullanıp, yaşayacağınız deneyimlerle ve üzerinizden biraz olsun atacağınız heyecanla bundan sonraki seyahatleri kendi başınıza organize edebileceksiniz.

Hangi Ülkede Dil Bilmeden Daha Kolay Anlaşabiliriz?

Berlin, Köln gibi çok sayıda şehirde neredeyse Almanlar kadar Türk var. Dolayısıyla dil bilmeden anlaşabileceğimiz yerlerden biri Almanya. Bir diğeri ise hemen hemen yıllardır karşımıza çıkan kelimeler ve yabancı markalardan dolayı birkaç kelime konuşabildiğimiz İngilizce. Dolayısıyla İngilizce konuşulan ülkelerde birkaç kelime ile sizi anlayabilecekler. Ayrıca bizim gibi Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler ve özellikle Balkan ülkelerinde çok rahat anlaşabilirsiniz.

Türkler en çok nereye gidiyorlar?

Türklerin en çok gittiği yerlerin başında Avrupa ülkeleri geliyor. Vize zorunluluğunun olup olmaması o kadar önemli değil. İlk tercih Paris, Londra, Madrid gibi önemli başkentlerdir. Türk turistler gezilmesi gereken ünlü binaları veya eserleri görmek için sürekli gidip geliyorlar. Batum ve Kıbrıs’ı tercih etmelerinin sebebi ise casinolardan dolayı en çok tercih edilen yerlerden olmaları. ABD’ye ise gençler Work and Travel projesi için yetişkinler ise gezmek veya çalışmak için ABD’yi tercih etmektedir.

Tatil kategorimizdeki  Pasaportta Yeni Dönem -Çipli Pasaport başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı